מעבר לתפריט ראשי מעבר לתפריט תחתון מעבר לתפריט צד

טיפים לבחירת צעצועים לתינוקות ולילדים בגיל הרך

צעצועים הם חלק חשוב ומהנה בהתפתחותו של כל ילד, אך בהעדר פיקוח על צעצועים שמתאימים לגיל הילד, הוא חשוף לסכנות שונות
צעצועים הם חלק חשוב ומהנה בהתפתחותו של כל ילד, אך בהעדר פיקוח על צעצועים שמתאימים לגיל ולמיומנויות של הילד, הוא חשוף לסכנות שונות. מחנק ועד להרעלה, כיצד נמנעים מאסונות וכיצד יש לבחור צעצועים לתינוקות ולילדים בגיל הרך. התשובות בשורות הבאות.

מה לחפש כשרוכשים צעצועים לפעוטות?

• צעצועים שעשויים מבד צריכים להיות עמידים בפני להבה או מעכבי בעירה.
• צבעם של הצעצועים צריך להיות צבע נטול עופרת.
• חומרי יצירה צריכים להיות מוגדרים כלא רעילים.
• צעצועים צריכים להיות ללא ביספנול A, שהוא חומר כימי, שנפוץ בשימוש בתעשיית הפלסטיק, ונחשד בקשר להתפתחות הורמונלית מואצת בקרב ילדים. נפוץ להשתמש בו לייצור בקבוקים, מוצצים, צעצועים לילדים ועוד. אף על פי שהשימוש בו פחת משמעותית בשנים האחרונות, יש לבדוק שעל אריזת הצעצוע או על גבי התווית מצוין שהוא לא מכיל את החומר.
בנוסף, יש להימנע מצעצועים ישנים, גם כאלו שמקבלים ממשפחה ומאנשים קרובים, מכיוון שהם עלולים להיות שחוקים, ולכן עשויים להישבר בקלות ולהפוך למסוכנים, או שהם עלולים שלא לעמוד בתקני הבטיחות הנוכחיים.
כמו כן, חשוב לבחון שהצעצוע אינו רועש מידי לילד. צעצועים מוזיקליים או אלקטרוניים עלולים להיות רועשים מידי, במיוחד כשהילד מצמי אותם לאוזניו, מה שעלול לפגוע בחוש השמיעה שלו.

שיקולים נוספים שיש לקחת בחשבון בעת רכישת צעצועים לילדים בגיל הרך:

חשוב מאוד לקרוא את התווית של הצעצוע. יש לוודא שהוא מותאם לגיל הילד וליכולותיו המוטוריות, אך במידה והילד מתפתח יחסית לגילו, ניתן לרכוש עבורו צעצועים שמוגדרים לילדים גדולים יותר, כל עוד הם לא מהווים עבורו סכנה.
כאן תוכלו למצוא משחקים לילדים שונים לפי גילאים.

הנחיות לרכישת צעצועים בהתאם לגילו של הילד

• הצעצועים צריכים להיות מספיק גדולים, כך שלא יעמידו את הילד בסכנת חנק. עד גיל 3 ילדים ופעוטות נוטים לחקור ולבחון חפצים באמצעות הפה, ולצורך בדיקת גודל הצעצוע, יש לוודא שהוא אינו קטן מקוטר של גליל נייר טואלט. כאן תוכלו למצוא צעצועי התפתחות.
• מומלץ להימנע מרכישת צעצועים שעשויים מחרוזים, מטבעות, גולות או כדורים שקוטרם לא עולה על 5 ס"מ. אלו עלולים להיתקע בקנה הנשימה של הילד או שהוא עלול לדחוף אותם לתוך הנחיר.
• צעצועים שמופעלים באמצעות סוללות צריכים להכיל בקרי סוללה מאובטחים בברגים, כך שהילד לא יוכל לפתוח אותם. מצברים ונוזל סוללות יכולים להיות מסוכנים מאוד ואף לגרום לחנק, לדימום פנימי ולכוויות כימיות.
• בעת בדיקת צעצועים לפעוטות, יש לוודא שהם עמידים וחזקים, ולא שבירים, כך שיעמדו בלעיסה. כמו כן, יש לוודא שאין:
- קצוות חדים או חלקים קטנים כמו עיניים, גלגלים או כפתורים שניתן לשחרר.
- קצוות קטנים שיכולים להגיע לחלק האחורי של הפה.
- חלקים שיכולים לצבוט אצבעות קטנות.
- מיתרים וחוטים שאורכם עולה על 7 ס"מ.
• ניתן להשתמש ברוב צעצועי הרכיבה לאחר שהילד למד לשבת היטב כאשר אינו נתמך. עם זאת, מומלץ לבדוק את המלצת היצרן ולוודא שצעצועים כמו סוסי נדנדה, עגלות וכדו' מגיעים עם רצועות או רתמות בטיחות, שמאפשרים לילד להיות יציב לחלוטין ובטוח, כך שלא יתהפך.
• בובות ממולאות וצעצועים אחרים שנמכרים בירידים או במכונות אוטומטיו אינם נדרשים לעמוד בתקני בטיחות. חשוב לבחון אותם היטב ולוודא שהם ראויים ובטוחים לשימוש.

שמירה על צעצועים בטוחים בבית

לאחר רכישת צעצועים בטוחים, חשוב גם לוודא שהילד עושה בהם שימוש בטוח. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא על ידי פיקוח בשעת המשחק. משחק משותף יחד עם הילד ילמד אותו כיצד לעשות שימוש נכון במשחק ויתרום לשעת איכות מהנה עבור שניכם.
• למדו את הילד כיצד מניחים את הצעצוע.
• בדקו את הצעצועים באופן קבוע, וודאו שהם אינם שבורים או קרועים.
- צעצועים מעץ צריכים להיות חלקים ונטולי שבבים.
- צעצועי מתכת צריכים להיות נקיים ונטולי חלודה.
צעצועים ממולאים צריכים להיות נקיים ונטולי פרמים או קרעים.
• צעצועים שבורים או קרועים השליכו מיד לפח האשפה.
• אחסנו את הצעצועים בארונות, מגירות או בקופסאות, כך שלא יצברו לכלוך או אבק.
• הקפידו לשמור על צעצועים נקיים. חלק מהצעצועים ניתן לרחוץ במדיח הכלים, אך במרבית המקרים מספיק לרחוץ את הצעצועים באמצעות מים וסבון כלים.

משחקים מסוכנים

מגוון משחקים עלולים לפתות את ילדכם לשחק בהם, אך הם מסוכנים מאוד, ועלולים לגרום נזק רב. ביניהם מספריים, זיקוקין, סטיק- לייטים או בלונים.
סגור
Go back to %1