התפתחות מוטוריקה עדינה

מוטוריקה כשלעצמה היא מושג אשר מבטא את כל התנועות הרצוניות של האדם, החל מגיל ינקות ועד לגיל הזקנה המוטוריקה הגסה היא כל התנועות הגסות שאנו עושים – קפיצה, ריצה, דילוג, ריקוד, טיפוס על חפצים וכדומה, לעומת מוטוריקה עדינה אשר מתמקדת באצבעות הידיים ובפעולות הקטנות והזעירות ביותר שנעשות באמצעות השרירים הקטנים בגופנו, היא מכלול מיומנויות תנועתיות הדורשות את השליטה בקבוצות הקטנות של השרירים, הפועלות לשם השגת דיוק תנועתי ותיאום עין-יד. בדרך כלל, רק חלקי גוף מסוימים (כף היד והאצבעות), פועלים בשטח מצומצם לשם ההוצאה לפועל של התגובה המוטורית. מוטוריקה עדינה אשר נראית לעין מתחילה כבר בגיל שלושה חודשים, כאשר התינוק מגלה לראשונה את ידיו. בשלב ההתחלתי (עוד לפני גיל שלושה חודשים) התינוק מכניס את הידיים לפה ומגלה עולם חדש, ולאחר מכן הוא מושיט אותן בניסיון לתפוס חפצים. להתפתחות המוטורית של ילדינו בשנים הראשונות לחייהם יש חשיבות והשפעה ניכרת על אופן התפקוד בגיל בוגר יותר, פעילויות רבות בחיי היום יום כמו אחיזת כלי מאכל, חיתוך, לבוש, רכיסת כפתורים, פתיחת דלת, ציור, נעשות באמצעות כפות הידיים והן אלה אשר מאפשרות לשחק ועוד. לכן מחובתינו כהורים לעשות מאמצים לשם טיפוח מיומנויות מוטוריקה עדינה החל מגיל הינקות.

הגורמים המשפיעים על ההתפתחות המוטורית של התינוק

התפתחות מוטוריקה עדינה אינה אחידה אצל כל הילדים, כל ילד מתפתח בקצב שונה ומגלה יכולות מוטוריות מסוגים שונים. יש ילדים שהמוטוריקה העדינה שלהם מצוינת כבר מגיל הינקות, ויש כאלה אשר זקוקים לשיפור באמצעות עבודה ועידוד. השוני בהתפתחות המוטורית בקרב הילדים קשור לכמה גורמים כגון: מין הילד, הגיל שלו, עד כמה הוא נחשף לפעילויות של מוטוריקה עדינה ועד כמה הוא מתרגל אותן. בהכללה אפשר לומר שהמוטוריקה העדינה אצל בנות מפותחת יותר מזו של הבנים והן מתרגלות את המיומנויות הללו יותר מאשר הבנים בשל הבשלות המוחית שלהן.

שלבי התפתחות מוטוריקה עדינה אצל תינוקות

מוטוריקה עדינה מתחילה להתפתח כבר מן הרגע בו התינוק מגיח לאוויר העולם, אז הוא זז ומניע את איברי גופו השונים. התנועות נעשות על ידי רפלקס מותנה, כאשר ידיו במצב של אגרוף. עד גיל שלושה חודשים, התנועות אינן רצוניות ואז נוצרים מפגשים עם כל מיני חפצים הנמצאים בסביבתו הקרובה שמהווים עבורו גירוי לתחילת פעולה רצונית להשגת דברים. החל מגיל ארבעה חודשים התינוק מקרב את הידיים ואת הרגליים אל הגוף במצב שכיבה, אוחז בחפצים ומכניסם לפיו, משלב את כפות ידיו אחת בשנייה, והקשר בין עין- יד הולך ומתפתח. החל מגיל חצי שנה המיומנות בידיים משתפרת וכעת התינוק מושיט ידו לחפצים, תופס אותם גם בזמן הזזתם, הוא מחזיק בבקבוק ומנסה לקרב אותו אל פיו. ברגע שתינוק נעמד עמידת שש, הגירוי בידיים נעשה תחושתי יותר והוא מבין שאפשר לנוע בעזרתן, מה שמסייע למוטוריקה העדינה לקבל תאוצה. כבר בגיל שנה וחצי פעוטות מסוגלים לאחוז בכפיות ולהכניסן עם מזון לפה, והם אוחזים בידיות כוס ושותים. תפיסת חפצים ושחרורם נעשית טובה יותר והם מסוגלים לבנות מגדל בן שלוש או ארבע קוביות. השחלת חרוזים גדולים לקונוס והכנסת חפצים לתוך קופסה הם משחק חביב על הפעוטות. הם מסוגלים לאחוז בצבעים ובטושים כבר בגיל שנה ולקשקש על דפים. האחיזה הולכת ומשתפרת עד שהילד מגיע לגיל 10. מגיל שנתיים והלאה הציורים הולכים ונעשים רצוניים וברורים. ככל שחולפות שנות הילדות, המוטוריקה העדינה מתפתחת: אחיזת עפרונות, טושים ועטים היא באמצעות האצבעות ולא כל כף היד, הילד מסוגל להחזיק במספריים תוך פתיחתם וסגירתם.

איך גורמים להתפתחות מוטורית תקינה מגיל אפס?

כשזה נוגע להתפתחות ילדינו כולנו ההורים רוצים לעשות את המיטב על מנת לשפר בהרבה את היכולת המוטורית של הילד כבר בגיל אפס. להלן פעילויות לפיתוח מיומנויות מוטוריות של ילדים, מחולקות לפי גיל:
גיל: אפס עד שישה חודשים פעילות:
השכבה על הבטן בשעות הערות, עיסוי ומישוש חומרים במרקמים שונים בשתי כפות הידיים, הגשת צעצועים וחפצים במרקמים שונים מכיוונים שונים.
גיל:שישה חודשים פעילות:
משחק בקוביות, ברעשן, מרים חפץ בלפיתה ומכניס לפה.
גיל:שנה פעילות:
מפעיל חפצים, מכניס חפץ בתוך חפץ גדול יותר, מסדר חפצים מחדש, מקיש חפץ בחפץ.
גיל: שנתיים פעילות:
מאכיל עצמו עם כפית, מחזיק כוס ושותה, אוחז טוש עם כל כף היד ומצייר.
גיל: שלוש שנים פעילות:
מלביש ומסיר מעיל, משתמש במזלג, מסיר את העטיפה מהמסטיק, מנגב ידו במגבת, מצייר עיגול וריבוע.
גיל: ארבע שנים פעילות:
מכפתר כפתורים, רוחץ ידיו, גוזר במספריים, אוחז כלי כתיבה כמבוגר, גוזר במספריים.
גיל: חמש שנים פעילות:
מתלבש עצמאית, מצייר צלב, ריבוע, עיגול ומשולש, צבע בתוך מסגרות נתונות, גוזר לאורך קווים נתונים.
גיל: שש שנים פעילות:
מרכיב פאזל בין 10 חלקים ויותר, מצליח במשחקי לגו, גוזר במספריים בתיאום ובשטף, מסוגל להעתקות: עיגול, ריבוע, משולש, מלבן, צלב ומעוין.
אנחנו בחנות My Baby תמיד דואגים להתפתחות תקינה של ילדיכם לכן אספנו לכם מגוון רחב של צעצועים התורמים לפיתוח המוטוריקה העדינה אצל ילדיכם, כגון: צעצועים עם לחצנים, מיכלים עם מכסה שאפשר לפתוח, כלי נגינה פשוטים, מגדל כוסות בניית מגדל מקוביות התאמת ספרה לכמות משחק הרכבה קופסאות גפרורים פאזל חיבור חיסור משחקי צבעים וצורות
סגור
Go back to %1